PROPAMÁTKY | Zpravodajství

Hlavní strana>>Zpravodajství>>Celá ČR>>Celá ČR>>Měsíc dobročinné závěti startuje 13. září

Zpravodajství

Celá ČR

zpět

 

Měsíc dobročinné závěti startuje 13. září

12. 9. 2022 Propamatky.info: Prostřednictvím dobročinné závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm. (ilustrační foto) Prostřednictvím dobročinné závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm. (ilustrační foto) | Foto: Siviriata | Licence: Všechna práva vyhrazena ČESKO | Koalice Za snadné dárcovství s Nadací VIA proplatí v období od 13. září do 12. října proplatí notářský poplatek za sepsání závěti dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na dobročinnou organizaci. Cílem je upozornit, že dobré skutky lze konat i po smrti.

Závěti ve prospěch neziskových organizací jsou v mnoha zemích běžnou záležitostí, v Česku zatím tato forma pomoci není příliš rozšířená. Přitom podle průzkumu iniciovaného koalicí Za snadné dárcovství 58 procent českých seniorů považuje pomoc formou daru ze závěti za správnou. Věnovat lze peníze, nemovitosti, cenné papíry. Jakýkoliv, i malý dar se počítá.

„Podle mě to dává smysl. Člověk může být užitečný i po smrti. Pracuji ve zdravotnictví a tam je smrt na denním pořádku, ať už jsou to nehody, či závažná onemocnění. Do důchodu se může stát spousta věcí, takže není na co čekat. V mém okolí se všichni podivovali, co to blázním dělat závěť, když mi ještě nic není. Ale já si za tím stojím, je to dobrý způsob, jak uspořádat své věci,“ říká paní Šárka Fabiánová a dodává: „Junák – český skaut, okres Opava je v mé závěti uvedený jako čtvrté dítě. To znamená, že dostane stejný podíl jako zákonní dědicové. Bude to finanční částka, protože pokud to není klubovna či základna, tak by to nebylo smysluplné. A pro junácký okres jsem se rozhodla proto, že může odkaz dobře využít pro větší počet dětí. Strávila jsem ve skautských oddílech 30 let a získala jsem tam druhou rodinu. Daruji průběžně, ale chtěla bych darovat něco, co by po mně zůstalo.“

Sepsání závěti u notáře je v současné době nejjistější cestou, jak eliminovat nejistotu ohledně osudu svého majetku. Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu totiž změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem, ale „pouze“ vlastnoručně nebo před svědky. Koalice Za snadné dárcovství od 13. září do 12. října proplatí náklady na notářský poplatek za sepsání zápisu o závěti (1 800 korun bez DPH) všem štědrým dárcům a dárkyním, kteří v testamentu formou daru podpoří činnost vybrané dobročinné organizace blízké srdci dárce.

Více informací o Měsíci dobročinné závěti najdete na stránkách ZÁVĚŤ POMÁHÁ.

Autor: Zbyněk Konvička

Zdroj: Koalice Za snadné dárcovství

 

odeslat e-mailem vytisknout

zpět na hlavní stranu Na hlavní stranu Pro památky info